AktualnościRelacje

Instynkt Gry – Kraków 2014

By 10 marca 2014 No Comments

Festiwal INSTYNKT GRY! to kluczowe przedsięwzięcie kulturalne Goethe-Institut w Krakowie w 2014 roku. Niezwykle barwne i przygotowywane z ogromnym rozmachem. Do udziału zaproszeni zostali czołowi twórcy gier i form artystycznych opartych na grze, z całej Europy.

Na projekt złoży się ciąg artystycznych zdarzeń, podczas których z rozmaitych perspektyw i na różnych poziomach będzie można spojrzeć na fenomen Gry i współuczestniczyć w różnych jej formach.

Planowane są: festiwal gier w przestrzeni miejskiej, przegląd filmów, koncerty, interaktywne przedstawienia teatralne i wystawy, warsztaty i spotkania ze światowej sławy designerami gier i pisarzami. Uczestnicy będą także mieli możliwość samodzielnie wypróbować interaktywne gry ? instalacje, które specjalnie z tej okazji zostaną przywiezione do Krakowa.

Projekt będzie miał dwie odsłony: wiosenną i jesienną.

Na początku marca 2014 w ?Kinie Pod Baranami? zaprezentowane zostaną, oparte na fenomenie gry filmy, a w siedzibie Goethe-Institut otwarta zostanie wystawa interaktywnych instalacji artystycznych: trójwymiarowego labiryntu, ?kulkowego? prysznica, labiryntu sterowanego głosem. Odbędzie się także cykl wykładów najbardziej uznanych w Europie znawców i designerów gier. Natomiast w kwietniu, w teatrze ?Łaźnia Nowa? zaplanowane są występy gościnne eksperymentalnego teatru ?machina Ex?, w ramach którego widzowie współtworzą spektakl. Wiosenny etap projektu zakończy się interdyscyplinarną konferencją ?PlayStorming?, z udziałem najwybitniejszych znawców i designerów gier z USA i z Europy.

Sezon jesienny otwiera we wrześniu wystawa w Bunkrze Sztuki (to sławne już na całym świecie interaktywne rzeźby ? gry, które wymagają od widza aktywnego współudziału, miedzy innymi głośna ?Pain-Station?). W październiku w przestrzeni miejskiej zostanie zorganizowany wielki festiwal ?Playpublik?, podczas którego gry miejskie rozegrane na terenie Krakowa opracuje grupa artystów ?Invisible Playground? organizująca podobny Festiwal w Berlinie..

Projektowi będzie towarzyszyła interaktywna strona internetowa www.instynktgry.pl, oraz profil na Facebooku: www.facebook.com/instynktgry, na którym prowadzone będą atrakcyjne konkursy. Główna nagroda dla biorącej udział w Festiwalu publiczności to wyjazd na Międzynarodowe Targi Gier do Essen.

Program ramowy

06.03 ? 15.12.2014, Kraków
Tryptyk labiryntów
wystawa

07.03. ? 13.03.2014, Kraków
Gry na dużym ekranie
przegląd filmów

17.03. ? 08.04.2014, Chorzów
Matematyka dla każdego
wystawa interaktywna

17.03.? 07.04.2014, Kraków
Projektowanie nowoczesności
wykłady designerów gier

11.04. ? 13.04, Kraków
machinaEx: Hedge Knights
interaktywny spektakl teatralny

16.05.2014, Kraków
PlayStorming
rozmowy o grach na czterech poziomach

15.09. ? 05.10.2014, Kraków
//////////fur////: Instynkt Gry!
wystawa interaktywna

03.10. ? 05.10.2014, Kraków
Playpublik Kraków
festiwal w przestrzeni miejskiej

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.