Pewnie słyszeliście o najnowszej grze Blizzarda – Overwatch. Jako, że premiera zbliża się wielkimi krokami, społeczność graczy jest coraz bardziej zainteresowana tym tytułem. Szybka akcja, piękne kolory – jednak jak się okazuje, ta z pozoru sympatyczna gra ma drugie, mroczne oblicze.

 

Niedawno na oficjalnym forum gry poruszony został bardzo poważny i smutny temat (tutaj link do całej dyskusji http://us.battle.net/forums/en/overwatch/topic/20743015583). Gracz o pseudonimie Fipps zaalarmował resztę społeczności o zawartości, na którą natrafił podczas wyboru bohatera. W grze po każdym zwycięstwie lub porażce możemy wybrać pozę jaką przybiera wybrany bohater. Otóż dla tej postaci jedną z możliwości jest poza niewinnie nazwana „over the shoulder”.

 

Niestety pozornie niewinna nazwa skrywa za sobą ponurą prawdę. Użytkownik Fipps donosi, że bohaterka w niedwuznaczny, seksualny sposób prezentuje swoje pośladki. Użytkownik Fipps przytacza przy tym historię o tym, jak raz podczas mordowania członków przeciwnej drużyny udało mu się strzelić mocnego headshota. Fipps jest ojcem – grał więc ze swoją kilkuletnią córeczką na kolanach. Wyobraźcie sobie zdziwienie, zmieszanie i strach w dziecięcym serduszku, gdy bohaterka zademonstrowała zwycięską pozę. Aby w pełni oddać dramatyzm sytuacji poniżej przeklejam screena wklejonego przez towarzysza Fippsa – pamiętajcie, nie jest to materiał dla osób o niskie tolerancji dla mocnej pornografii, poproście więc swoje dzieci o zamkniecie oczu:

tracer-victory-pose-2-over-the-shoulder

Tak, to prawdziwy screenshot. I niestety nadmierna seksualizacja to norma w dzisiejszym świecie gier. Można mieć tylko nadzieję, że obrazki takie jak powyżej zostaną potraktowane z pełną surowością a twórcy tak plugawej „sztuki” zostaną pociągnięci do pełnej odpowiedzialności. Społeczność graczy jest podzielona jednak na szczęście do głosu dochodzi rozsądek i z ostatnich wiadomości wynika, że firma Blizzard usunęła już tę pozę. Jednak szkody zostały uczynione a gracze nie zapominają tak szybko.

 

W ramach oddolnej inicjatywy pojawiły się więc postulaty przywrócenia kobiecie należnej jej godności, czci i szacunku. Poniżej możecie zobaczyć jedną z propozycji poprawy Tracer – musicie przyznać, że w tym świetle jej kobiecość ukazana jest z podziwu godnym szacunkiem, nawiązując jednocześnie do fantastycznego zjawiska ubogacania kulturowego Europy.

 

tracer-ok

 

Jako gracz jestem zdania, że powyższy przykład zaalarmuje odpowiednie środowiska do wzmożonego działania w celu cenzury i doboru odpowiednich treści dla nas wszystkich. Wszak nie od dzisiaj wiadomo, że gry komputerowe wzmagają agresję i są przyczyną największych problemów współczesnego świata. Osobiście mam nadzieję, że smutne wydarzenia takie jak to opisane powyżej pomoże wzbogacić kulturę i pomoże w promocji zdrowych form spędzania wolnego czasu takich jak gra w cymbergaja, klasy oraz różnorodne stowarzyszenia młodzieży ot, choćby takie jak Stowarzyszenie Miłośników Robótek Ręcznych. Niechaj symbolem silnej kobiety będzie więc szydełko, frywolitka, dziewiarstwo, filcowanie oraz haft krzyżykowy a nie bezeceństwa komputerowych gier.

Zachęcam również do wspierania dalszego rozwoju gier poprzez podpisanie petycji nawołującej do wycofania broni palnej ze strzelanek

http://www.thepetitionsite.com/708/952/914/activision-blizzard-please-remove-guns-from-your-game-%22overwatch.%22/

 

Dziękuję i liczę na Wasze głosy!

Czuj czuj, Czuwaj!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.