cRPGGry Niezależne

Rzut okiem w otchłań: VoidExpanse

VoidExpanse to niezależna, nietypowa gra RPG akcji rozgrywająca się w otwartym, generatywnym wszechświecie tworzona przez wietnamskie Atomic Torch Studio.

W grze wcielamy się w młodego pilota statku kosmicznego, który postanowił spróbować swoich sił jako najemnik i wolny strzelec. Tworzenie postaci jest dosyć rozbudowane i poza wyglądem możemy wybrać również klasę w której będziemy się specjalizować ? drzewka umiejętności pozwalają na późniejszy awans, wąskie specjalizacje i odblokowują dostęp do zaawansowanych technologii. Możemy grać zarówno w trybie pojedynczego gracza jak i w multiplayer, który jest jedną z najważniejszych funkcji i ma być dostępny od pierwszego dnia po premierze.

Inną kwestią jest nasz statek kosmiczny ? możemy zmieniać i dostosowywać go według swoich potrzeb ? twórcy zostawiają nam tu sporą wolność i muszę przyznać, że takie tworzenie uzbrojenia ?szytego na miarę? sprawia naprawdę dużo frajdy.

Żeby jeszcze bardziej urozmaicić rozgrywkę ? kosmos po którym przyjdzie nam buszować jest generowany losowo. Rozpoczynając grę mamy wpływ na jego rozmiar, jednak wszystkie elementy takie jak stacje kosmiczne, wrogie jednostki i misje generowane są za każdym razem w inny sposób. Co więcej ? w przyszłości będziemy mieć możliwość stawiania własnych serwerów-wszechświatów i wydaje mi się, że ta funkcja może okazać się wielkim hitem. Gra oparta jest na silniku Unity jednak posiada potężne API, które pozwoli nam w przyszłości tworzyć modyfikacje, misje, przedmioty i w zasadzie przebudować całość według własnego uznania ? to świetna wiadomość i myślę, że oddanie graczom pełnej swobody to bardzo dobry pomysł.

Pierwsze wrażenia, jakie wywarła na mnie ta gra są zdecydowanie pozytywne – spodobał mi się nostalgiczny, nieco oldschoolowy klimat i potencjalne możliwości rozwoju dalszych funkcji. Póki co niestety nie mam pojęcia jak będzie z samą fabułą, bo wersja alpha okrojona jest z niej w zasadzie całkowicie. Zasadniczo dzielą się one na trzy typy – walka, wydobycie i transport. Otrzymując misję związaną z walką musimy zwykle udać się do mniej lub bardziej odległej galaktyki i zniszczyć wskazanego wroga lub nękać którąś z frakcji. Wydobycie polega na zlokalizowaniu pasa asteroid zawierającego określony surowiec i wykopaniu ich odpowiedniej ilości. Zadania kurierskie to zwykły transport ładunku z punktu A do punktu B – wyzwaniem w tym przypadku jest odległość, tak więc nasz statek musi być szybki i zwrotny.

Interesujący jest również podział na frakcje – cały znany kosmos podzielony jest na sfery wpływów różnych organizacji i od nas zależy z którą z nich będziemy chcieli współpracować. Oczywiście mieszanie się do polityki ma swoje konsekwencje i musimy się liczyć z tym, że inne ugrupowania zaczną na nas polować.

Osobiście miałem spore obawy, czy miks złożony z sandboxowej rozgrywki, elementów cRPG, zręcznościowej mechaniki walki i strategicznych elementów rozbudowy technologii statku nie będzie zbyt ciężkostrawny. Okazuje się, że nie ? gra ma swój specyficzny klimat i na pewno warto dać jej szansę.

Wymagania sprzętowe VoixExpanse

Nie są wielkie – zaledwie dwurdzeniowy procesor, 3GB RAM, 500MB miejsca na dysku i karta graficzna 256MB z obsługą DX9, połączenie z netem jest wymagane przy pierwszym starcie i w trybie multiplayer. Wydaje się więc, że po lekkich modyfikacjach ta gra mogłaby podbić rynek gier mobilnych bo ma ku temu ogromny potencjał.

Oficjalna strona: http://voidexpanse.com/
Download do wersji alpha: https://atomictorch.com/Store
Blog developera: http://atomictorch.com/

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.